Czas trynitarny – czwarta niedziela


Przemienienie 

Ew.Mat. 17.1-16; Ew.Mar 9.2-8; Ew. Łuk 9.28-36; Ew.J.12.28-31

Trzej wybrani uczniowie wyprowadzeni przez mistrza na górę, na osobności stają się świadkami Jego metamorfozy. Twarz i postać Jezusa staje się przeniknięta światłem jak słońcem, a obok Niego stoją Mojżesz i Eliasz i rozmawiają z Nim o jego odejściu, które ma się dokonać w Jerozolimie. Piotr proponuje postawienie namiotów dla trzech Wielkich. Uczniowie słyszą głos: „Ten jest mój Syn umiłowany jego słuchajcie” i nagle, gdy popatrzyli wokół nikogo już nie widzieli z wyjątkiem samego Jezusa.

W scenie tej warto zwrócić uwagę na kilka słów i faktów, które pozwalają odkryć nieoczywiste i poszybować ku tajemnicom ukrytym przed potocznym spojrzeniem.   

Tylko trzech uczniów – Jan, Jakub i Piotr – ci, którzy wcześniej jako jedyni byli świadkami obudzenia córki przełożonego świątyni Jaira zostaje wprowadzonych przez Jezusa na górę. Najbardziej intymny krąg trzech uczniów zostaje poprowadzony przez mistrza w wewnętrzne doświadczenie duchowe. „Ziarno zasiane w domu Jaira staje się na górze Tabor kwiatem pełnego oglądu duchowego. Piotr, Jakub i Jan doświadczyli przy łóżku dziewczynki płynących z Chrystusa nowych sił życiowych. Teraz patrzą w promieniujące objawienie samej istoty Chrystusa.”

Słowa „Jego twarz zaczęła jaśnieć jak słońce, a odzienie Jego stało się błyszczące jak światło” – są znakiem przeniknięcia ciała sił życiowych Jezusa przez istotę Chrystusa. Jest to trzeci, po chrzcie w Jordanie i nakarmieniu pięciu tysięcy, stopień w procesie łączenia się Chrystusa z człowiekiem i ziemią. Nawiązaniem do sceny chrztu Jezusa jest głos i słowa, które w inspiratywnym poznaniu słyszą uczniowie, a które są niemal identyczne ze słowami, które słychać po scenie chrztu Jezusa w Jordanie. „To jest mój Syn umiłowany. W nim złożyłem swoje postanowienia. Jego słuchajcie”. 

Kiedy trzej uczniowie widzą trzy postacie – Mojżesza, Jezusa i Eliasza – tajemnica Wyższej Trójcy „stoi” przed nimi zwizualizowana w tych trzech osobach. Piotr proponuje, że zbuduje trzy namioty, ale to trzech uczniów powinno stać się tymi namiotami, w których może zamieszkać boska Trójca. Niebiańska Trójca ma znaleźć odzwierciedlenie w ziemskiej trójcy. 

Droga na górę gdzie mistrz prowadzi swoich uczniów aby mogli doświadczyć przemienienia i zbudować swój namiot spotkania pozostaje otwarta także dla współczesnych uczniów.  

Rafał Duszyński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *