Święta Bożego Narodzenia – rozważanie siódme

Lucas Cranach Starszy – fragment z Verdammnis und Erlösung

Drodzy Przyjaciele Wspólnoty Chrześcijan w Polsce,

I zwyciężył śmierć po trzech dniach
 

Dzisiaj, w dniu 31 grudnia 2020 roku, stoimy na progu. Na progu pomiędzy rokiem wyjątkowym, przynoszącym śmierć, strach oraz znaczące zmiany w życiu ludzi na całym świecie, a rokiem, w który patrzymy z nadzieją na nowe, lepsze jutro. 

Siódme zdanie Credo jest zdaniem progu, pomiędzy tym co było, a tym co jest i ma szansę się zrealizować. Z jednej strony kieruje nasz wzrok na historyczne wydarzenie sprzed dwóch tysięcy lat, z drugiej mówi o nowej, obecnej rzeczywistości świata, w którym śmierć została już przezwyciężona przez siłę Chrystusa. Od tego czasu, każdy z nas może mieć dostęp do tej rzeczywistości zmartwychwstałego, gdyż on, nasz najbliższy przyjaciel, jest z nami przez wszystkie dni aż do kresu doczesności.

W takim dniu jak dzisiaj, w ciszy kontemplacji, możemy wspomnieć te momenty z odchodzącego roku, kiedy doświadczyliśmy śmierci. Kiedy umarła bliska nam osoba, kiedy w momencie wewnętrznego kryzysu poczuliśmy, że jakaś cząstka nas umarła, kiedy los dał nam pożegnać to, co powinno było odejść, a nowe długo nie nadchodziło. Wtedy sięgnijmy sercem do tej siły, która pozwoliła nam iść dalej, być może jeszcze ze spuszczoną głową ale z tlącą się nadzieją w sercu. 

Ubrani w tą siłę wkroczmy w Nowy Rok z nadzieją i pewnością w sercach, że przezwyciężając nasze małe i duże śmierci, mozolnie tkamy naszą własną szatę zmartwychwstania.

 

Grzegorz Kozioł
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *