Święto Trzech Króli – trzy medytacje

Trzy medytacje
 

***

Trzej Królowie, jak mówi nam Ewangelia Mateusza, byli naocznymi świadkami narodzin gwiazdy (Mt 2,2). Ci królewscy mędrcy, astrolodzy, magowie-szamani rozpoznali we wschodzącej gwieździe znak narodzin Boga wśród ludzi. Wyruszyli więc w drogę i dali się prowadzić gwieździe.

Rozpoznać gwiazdę, wyruszyć w drogę i dać się jej prowadzić… Choć to nie łatwe, tak zostaje się również dzisiaj królem we własnym życiu.

*******

Gdy w wielkanocny poranek kobiety szły do grobu, aby namaścić ciało ich ukochanego Nauczyciela i Mistrza towarzyszyło im wschodzące słońce (Mk 16,2). Dopiero na miejscu zrozumiały, że to czego szukają jest inne niż ich oczekiwania.

W drodze do Emaus uczniowie rozpoznali Chrystusa, bo im się zrobiło lekko i ciepło wokół serca (Łk 24,32). Po ich gorejącym rozsłonecznionym sercu rozpoznali Go.

Słoneczna obecność Zmartwychwstałego była życiodajną siłą, która powaliła Szawła na ziemię (Dz 9,3), oślepiając go na trzy dni, a potem prowadziła go do wspólnot, by im powiedzieć: jesteście ciałem Chrystusa (1 Kor 12,27) – jesteście Jego Nową Słoneczną Cielesnością.

********

W 1968 roku po raz pierwszy ujrzała ludzkość oczami amerykańskich astronautów wschód Ziemi. Zobaczyła z kosmosu jak nad horyzontem Księżyca wschodzi Ziemia – nowa błękitna gwiazda – nadzieja Światów Ducha, a zarazem przyszłość pełna ryzyka…

Duchowa Istota Ziemi czeka na przeduchowienie i uświęcenie jej zmysłowej materii przez umysł i serce, i przez pracę człowieka. Bo Ziemia nie jest odrobinką pyłu w bezmiernym kosmosie, lecz ziarnem, które wschodzi i wschodzi niczym nowa gwiazda na niebie.

***

Nasza wędrówka przez dwanaście bożonarodzeniowych dni za gwiazdą prawd zawartych w Credo Wspólnoty Chrześcijan prowadzi nas do potrójnej imaginatywnej medytacji – wschodu Gwiazdy, wschodu Słońca i wschodu Ziemi.

 

– wschodząca Gwiazda na rozgwieżdżonym niebie

– nasz los, co nas prowadzi od Boga-Ojca do Boga-Syna

 

– wschód Duchowego Słońca w sercu człowieka i w życiu wspólnoty
– Bóg-Syn w nas

 

– wschód Ziemi jako imaginacja pracy nad przeduchowieniem i uzdrowieniem świata zmysłów
– człowiek w drodze od Boga-Syna do Boga-Ducha

 

 

Tekst: Jarosław J.J. Rolka

Obrazy:
1. Autor nieznany
2. Zmartwychwstały Chrystus-Słońce z płomienną gwiazdą serca – mozaika ołtarzowa Marii Hiszpańskiej-Neumann w kościele katolickim w Tarnowie – Zbylitkowskiej Górze
3. Wschód Ziemi nad powierzchnią Księżyca widziany z kosmosu (zdjęcie NASA)

One comment on “Święto Trzech Króli – trzy medytacje

  1. Pozdrawiam serdecznie. Bliska jest mi gnoza. Jestem ewangelikiem, ale nieortodoksyjnym. Od lat 80-tych interesuje się naukami duchowymi. Bywałem na spotkaniach antropozof9w w Bielsku- Białej. Krzysztof.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *