Wieczór wigilijny 2020

Drzeworyt Marii Hiszpańskiej – Neumann

Drodzy Przyjaciele Wspólnoty Chrześcijan w Polsce,

Wieczór wigilijny 

jest dla nas często zapachem choinki, smakiem barszczu albo pszeniczno-miodowej kutii. Jest dźwiękiem kolęd i światłem świec. 

Wigilia jest również głębokim wewnętrznym doświadczeniem. Jest chwilą wspomnień i życzeń. Jest umiejętnością zachowania spokoju pomimo morza stresu. Jest kulminacją adwentowego nastroju oczekiwania na to, co ma dopiero nadejść.

Wigilia wprowadza nas także w duchowy nastrój Świąt Bożego Narodzenia jako tajemniczego związku ducha z materią. Misterium Inkarnacji jest duchowym procesem rozwijającym się z dnia na dzień przez dwanaście dni i nocy, aż po Trzech Króli, do szóstego stycznia.
 
Ten dwunastodniowy krąg świąteczny pielęgnowany w życiu religijnym Wspólnoty Chrześcijan jest swoistym mikrokosmosem, w którym odbija się niebo dwunastu gwiezdnych obrazów – znaków zodiaku – dwunastu miesięcy przyszłego roku. W wielu wspólnotach na całym świecie jest w tym czasie odprawiany codziennie Obrzęd Uświęcania Człowieka, a uczestnicy często spotykają się po nim, próbując w rozmowie szukać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Niestety w tym roku nie możemy jeszcze mieć w Polsce ani codziennego Obrzędu, ani nie mamy możliwości wspólnego spotkania. Pomimo to zapraszamy do duchowego uczestnictwa w odprawianych po polsku Obrzędach w ciągu nadchodzących dwunastu bożonarodzeniowych dni w Ardez, w Szwajcarii, w Darmsztacie i w Bochum w Niemczech oraz w Los Angeles w Stanach. Podajemy czas i miejsca tych Obrzędów, aby każdy, kto zechce mógł, przezwyciężając zewnętrzną, oddzielającą nas przestrzeń połączyć się w duchu przez modlitewną medytację ze strumieniem nowej obecności eterycznego Chrystusa.

 • 26 grudnia w USA w Los Angeles o 18:30
 • 27 grudnia w Niemczech w Bochum o 8:00
 • 28 grudnia w Niemczech w Bochum o 11:15
 • 29 grudnia w Szwajcarii w Ardez o godzinie 10:00
 • 30 grudnia w Niemczech w Darmsztacie o 10:15
 • 31 grudnia w Szwajcarii w Ardez o godzinie 10:00
 • 01 stycznia w Szwajcarii w Ardez o godzinie 10:00
 • 02 stycznia w USA w Los Angeles o godzinie 18:30
 • 03 stycznia w Niemczech w Bochum o godzinie 8:00
 • 04 stycznia w Szwajcarii w Ardez o godzinie 10:00
 • 05 stycznia w Niemczech w Darmsztacie o 10:15
 • 06 stycznia w Szwajcarii w Ardez o 10:00

Również każdego bożonarodzeniowego dnia roześlemy pocztą elektroniczną krótkie rozważania na temat jednego z dwunastu zdań Credo Wspólnoty Chrześcijan. Nazwa Credo jest o tyle niewłaściwa, że w Symbolu Wspólnoty Chrześcijan w odróżnieniu od wczesnochrześcijańskich jego wersji nie pada sformułowanie „wierzę” – „credo”. Lecz zachowując jego pierwotną strukturę formułuje ów „Symbol” najważniejsze treści chrześcijańskie w odpowiedni sposób dla dzisiejszego człowieka. Te dwanaście prawd chrześcijańskich zawartych w odnowionym Wyznaniu Wspólnoty Chrześcijan nie mają dogmatycznego charakteru, lecz są duchowymi treściami, które może każdy człowiek spróbować głębiej poznać i lepiej zrozumieć.

Czy uda nam się w pięknej polskiej rodzinnej tradycji obudzić nową duchową świadomość Bożego Narodzenia, rozstrzygnie każdy z nas sam, w swoim własnym życiu. I czy uda nam się znaleźć pośród naszych codziennych trosk wolną chwilę na głębsze przemyślenia i na to, żeby się móc wewnętrznie wyciszyć, pokażą najbliższe bożonarodzeniowe dni.
 
Do świątecznych życzeń w imieniu kapłanów i seminarzystów dołączamy świąteczną kartkę – barwny drzeworyt Marii Hiszpańskiej – Neumann rozesłaną przed laty na Boże Narodzenie w 1978 roku. Tak jak wtedy, tak i teraz ważne jest wiedzieć, że dawny spokój ducha jest dawnym spokojem ducha. Zaś nowy spokój ducha rodzi się z przezwyciężonego lęku. 

Jarosław J.J. Rolka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *