Wielki Czwartek 2020

Drodzy Przyjaciele Wspólnoty Chrześcijan w Polsce, 

Bóg-Człowiek stoi przed podburzonym tłumem i słyszy wydany na Niego wyrok.

Tłum, który jeszcze kilka dni wcześniej witał Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy, nie zdając sobie sprawy z tego co się właściwie dzieje, teraz wydaje na Niego wyrok śmierci. Piłat nie znajduje winy w tym Człowieku, prawdziwym, ludzkim człowieku, a mimo to umywając ręce przychyla się do woli tłumu. Apostołowie rozpierzchli się.

Czy w takim momencie postąpilibyśmy inaczej? Przyglądając się naszemu życiu, możemy zaobserwować, że nieustannie stawiani jesteśmy w sytuacjach wyboru, kiedy musimy podjąć decyzję. Taką sytuacją jest każda sytuacja zagrożenia, kiedy lęk paraliżuje naszą wolę i obnaża nasze słabości. Gdy nam osobiście jest dobrze, rzadko dostrzegamy afrykańskie dziecko przymierające z głodu na drugim końcu świata. W codziennych spotkaniach z drugim, który w sytuacji w jakiej postawił go los, potrzebuje naszej pomocy. To jest nasz wybór, nasza decyzja, ten moment, kiedy możemy stanąć po właściwej stronie, skazać Chrystusa w nas lub ofiarować mu trochę więcej miejsca w naszym sercu.

W czasie Wielkiego Czwartku Chrystus uczy nas tego, co w życiu najważniejsze. Po wielokroć powtarza, abyśmy się wzajemnie miłowali tak jak On nas umiłował. Jego nauka nie pozostaje tylko nauką, staje się czynem. Ustanawia Misterium Chleba i Wina aby każdy mógł być z Nim. Obmywając nogi swoim uczniom uczy ich służenia każdemu człowiekowi. Zapewnia o swojej obecności jako przyjaciel i ten, który wysłucha wszelkich próśb skierowanych w Jego imieniu; Tak, aby jego radość była w nas i abyśmy ufali Jemu nie mając trwogi w sercach. Swoją postawą pokazuje nam jak z odwagą i pełną konsekwencją robić to, co w głębi naszego serca uważamy za słuszne.

Idąc przez życie, uczymy się dokonywać słusznych wyborów. Uczymy się naśladować Chrystusa, aby pewnego dnia, ktoś mógł o nas powiedzieć, oto Człowiek, prawdziwy, ludzki Człowiek.

Grzegorz Kozioł

Obraz – Ecce Homo Antonio Ciseri

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *