Wielki Tydzień 2020

Drodzy przyjaciele Wspólnoty Chrześcijan w Polsce,

znana polska malarka i ilustratorka książek Maria Hiszpańska-Neumann (1917-1980) stworzyła w ostatnich latach swego życia bardzo intersujące dzieło. Na bocznej ścianie małej kaplicy w Hübingen koło Frankfurtu nad Menem namalowała symboliczny fresk przedstawiający siedem ludzkich sylwetek, stopniowo zmieniających swój wygląd. Ich „wzniosłe” wznoszenie się wychodzi naprzeciw   słoneczno-złotym, opadającym z góry coraz niżej kroplom. Te zaś zapadając coraz głębiej w człowieka tworzą nowy „prąd morski”, nowy nurt łączący ze sobą ten i tamten świat. Z embriologii wiemy, że naturalne serce człowieka powstaje w wyniku ruchu krwi, na końcu „ciałotwórczego” procesu. Można powiedzieć, że nasze serce jest zagęszczonym ruchem krwi. Tak też w dziele Marii Hiszpańskiej-Neumann. Nowe słoneczne serce człowieka powstaje jako efekt „kształtotwórczego” procesu i jako ukoronowanie jego duchowego dojrzewania, rozświetlając od środka ten nasz „betonowy świat”.

Feriendorf Hübingen/Foto: JJJR

Na ścianie ołtarzowej widzimy natomiast postać Kosmicznego Chrystusa w słonecznym wirze życia, spoglądającego poważnie spod przymkniętych powiek na to, co dzieje się na ołtarzu, na transsubstancjację materii, na religijną alchemię przeduchowienia świata. A jego dłonie, gestem skinienia zdają się mówić do nas: „pozwól tej dobrej uzdrawiającej sile płynąć dalej w świat.”

Całości swego sakralnego dzieła nadała M. Hiszpańska-Neumann imię: „Uzdrawianie Człowieka”.

Dzisiaj po ponad czterdziestu latach od jego powstania nazwano by je z racji nieotynkowanej surowej ściany jako podłoża i zredukowanych do barw popiołu i złota środków wyrazu – „sakralno-minimalistycznym muralem”. Dlatego podążając śladem artystki odważyłbym się powiedzieć, że to ostatnie dzieło Marii Hiszpańskiej – Neumann jest jej artystycznym testamentem, a jednocześnie naszym dzisiejszym duchowym zadaniem. Bo przecież, tak artystyczne jak i sakramentalne przeduchowienie materii, jej transformacja w pracowni malarskiej czy jej transsubstancjacja na ołtarzu tworzą nowe piękno i dobro. Są uzdrawiającym człowieka i świat lekarstwem.

 Jarosław J.J. Rolka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *