Okres Epifanii – pierwsza niedziela

"Sumienie" - Susanne Köttgen
“Sumienie” – Susanne Köttgen

Drodzy Przyjaciele Wspólnoty Chrześcijan w Polsce,
 

Czytanie Ewangelii na pierwszy tydzień okresu Epifanii opowiada nam o trzech królach-mędrcach z dalekiego wschodu, którzy podążając za wschodzącą gwiazdą, podróżują do rodzącego się wśród ludzi Boga. W pewnym momencie gubią jednak kierunek, chybiają celu i nie wiedzą, dokąd mają dalej iść. Przestają widzieć prowadzącą ich gwiazdę.

Każdy z nas podąża ścieżką losu, który w jedności ze swym wyższym Ja, obraliśmy na naszą obecną wędrówkę. Schodząc w materialny świat Ziemi zapominamy o nim, a odnalezienie prowadzącej nas gwiazdy sprawia nam coraz większy kłopot. W natłoku informacji i wewnętrznym roztargnieniu błąkamy się po bezdrożach naszych Jerozolim nie umiejąc zapytać o drogę.

Jak w średniowieczu żeglarze przemierzając bezkresne oceany kierowali się gwiezdnym drogowskazem, tak współczesny człowiek, w myśl wypowiedzianych przez Immanuela Kanta słów “Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”, kierunek odnajduje we własnym wnętrzu. W głosie swojego sumienia jako nowego, uwrażliwiającego organu postrzegania i współodczuwania z otaczającym nas światem.

Trzej Królowie musieli spytać o drogę Heroda. Współczesny człowiek, może się zatrzymać i wsłuchać w wewnętrzny głos sumienia, które zaczyna świecić niczym nowa gwiazda precyzyjnie wskazując nam kierunek.

Grzegorz Kozioł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *