Po pierwszym spotkaniu w Warszawie…

Wdzięczność… To poczucie, które nam towarzyszy po naszym pierwszym spotkaniu w Warszawie. Były to trzy dni obfite w spotkania, rozważania, przeżycia, wspólny czas i wspólne niesienie Obrzędów, pierwszego nabożeństwa dla dzieci oraz chrztu Bartosza.

W piątkowy wieczór mieliśmy okazję rozważyć jaka wspólnota wyznaniowa jest potrzebna w obecnych czasach oraz w jakim celu, w ogóle człowiekowi jest ona potrzebna, jakie zaspokaja potrzeby a jakie potrzeby można zaspokoić podążając indywidualną ścieżką rozwoju duchowego. Był to czas skupienia i żywej rozmowy, w której mieliśmy również przyjemność wysłuchać komentarza Jerzego Prokopiuka. Po dwóch i pół godzinach opuściliśmy Klubokawiarnię Pożyteczną aby udać się na kolację a następnie na miejsce Obrzędu, aby przygotować pomieszczenia na sobotni poranek. 

W sobotę zaczęliśmy Obrzędem Uświęcania Człowieka, po raz pierwszy w Warszawie od wielu lat… od wielu lat oczekiwanym… Można było odczuć siłę i znaczenie tego wydarzenia.  Po krótkiej przerwie na kawę, Jarek omówił siedem sakramentów Wspólnoty Chrześcijan oraz mieliśmy chwilę na pytania i rozmowę. Jakże znaczącą rozmowę, która potrafiła poruszyć głębokie uczucia, wręcz wzruszyć. Zadawane pytania i to co żyło w uczestniczących, otwiera możliwości na sformułowanie tematu kolejnych spotkań warszawskich. Po przerwie obiadowej dla części, a dla niektórych spotkaniu przygotowawczym do chrztu, udaliśmy się na wykład o wychowaniu do samodzielności. Dzięki uprzejmości Waldorfskiej Szkoły w Warszawie na ul. Wolność 2A mogliśmy spotkać się tamże na kolejne półtorej godziny aby omówić znaczenie religijności w rozwoju dziecka. Niestety nauczyciele mieli w tym czasie spotkanie studium waldorfskiego oraz sympozjum waldorfskie, więc być może następnym razem temat pedagogiczny także poruszymy, z innej już perspektywy. 

Niedziela była dla nas dniem szczególnym, gdyż mieliśmy pierwsze Nabożeństwo Świąteczne dla dzieci. Cieszymy się, że naszych kochanych njmłodszych było tak wiele 🙂 Przed nabożeństwem kapłan opowiedział im historię oraz omówił, to co za chwilę miały przeżyć. Serce rosło, patrząc i słuchając wypowiadanych słów. W czasie Obrzędu Uświęcania Człowieka, Aneta z Justyną zajęły się dziećmi, które bawiły się nadspodziewanie cicho w zakrystii 🙂 Dzięki temu, rodzice mogli wziąć udział w sakramencie. Mieliśmy wyczucie co do ilości osób, gdyż miejsca były zajęte co do jednego. Po Obrzędzie nadszedł czas na chrzest Bartosza, niesamowite przeżycie dla rodziców, chrzestnych, rodziny i oczywiście samego Bartosza, który już nie mógł się doczekać. Byliśmy bardzo pozytywnie zbudowani, we chrzcie współuczestniczyło prawie 60 osób. Nasze pierwsze warszawskie spotkanie zakończyliśmy wspólnym poczęstunkiem i rozmowami. Było nam niezmiernie miło gościć tylu wspaniałych ludzi i już nie możemy się doczekać na nasze kolejne spotkanie w dniach 9-11 lutego 2018. O temacie i miejscu będziemy informować w styczniu.

Gorąco zachęcamy do podzielenia się Waszymi wrażeniami i spostrzeżeniami w komentarzach

Poniżej kilka zdjęć z naszego spotkania.

DSC_0761

Zdjęcie 2 z 19

 

Dodaj komentarz