Wielki Poniedziałek

Nurek

 

Dawny fresk, z V wieku przed Chrystusem, rodem z ośrodka greckich misteriów w Paesto w południowych Włoszech, przedstawia w piękny i minimalistyczny sposób postać człowieka skaczącego do wody, nurkującego z wysokiej wieży w głębie wód. Widzimy na nim pełen harmonii i dynamiki skok z jednej rzeczywistości w drugą.

Ten fresk zadziwia nie tylko swoją estetyczną prostotą i pięknem, ale również zagadkowym usytuowaniem, gdyż został namalowany na wewnętrznej stronie pokrywy od grobowca.

Historia sztuki sakralnej zna dwa rodzaje takich grobowców. Te, w których spoczywały zabalsamowane ciała zmarłych, i te puste służące do inicjacji. Grobowiec nurka z Pesto był pusty.

Dla uczestników obrzędów misteryjnych w Paesto inicjacja była zawsze związana z doświadczeniem „śmierci przed śmiercią” czyli skoku świadomości człowieka z jednej rzeczywistości w drugą. Z realności świata zmysłów w rzeczywistość duchową. Tą umiejętność nabywano i pielęgnowano na drodze rozwoju wewnętrznego w murach starożytnych świątyń.

To, co wcześniej było ukryte w mroku sekretnych misteriów, ukrywa się dzisiaj w codziennym życiu, pod płaszczem naszego własnego losu.

W tych trudnych momentach, gdy dokonujemy „skoku na głęboką wodę”, gdy odważamy się na nowy krok w naszym życiu, gdy podejmujemy decyzję, wiedząc, że poniesiemy jej skutki, wtedy jesteśmy nurkiem we własnym życiu.

Bóg, staje się naprawdę człowiekiem dokonując skoku z nastroju niedzieli palmowej w wydarzenia Wielkiego Tygodnia, aby wynurzć się w niedzielę wielkanocną w nowej słoneczno-eterycznej postaci.

Jarosław J.J. Rolka

Dodaj komentarz